I live in Prague am happily married and am shooting weddings for several years. I am a proud member of the Internal Society of Professional Wedding Photographers (ISPWP). I try to make my photos fresh, modern, stylish and of impeccable composition. My goal is to make all appear naturally and elegant on the shots. Thus, my photography is not solely of documentary character, but I have a sensitive stylized approach with the goal of capturing emotions and the unique atmosphere of the wedding day. You can find examples for my wedding photos both on my portfolio and blog. I will be glad to show you photos from the entire wedding on request at a personal encounter. I am shooting weddings not only in Prague and surroundings, but I arrive pretty much anywhere.


Besides weddings I have a studio available in the center of Prague, where I shoot portraits, pregnant photos and babies. Boudoir photos that more courageous brides present as gifts to their husbands are taken in the studio, in case of groups in luxury apartments. Upon agreements we can shoot anywhere in the exterior.

I use professional low aperture Canon lenses. You can contact my by mail or on Facebook.

 

Žiju v Praze, jsem šťastně ženatý a focení svateb se věnuji již několik let. Jsem členem mezinárodní asociace svatebních fotografů ISPWPPři fotografování se snažím o to, aby byly fotografie svěží, moderní, stylové a kompozičně čisté. Mým cílem je, aby to na fotkách všem slušelo a lidé vypadali přirozeně. Nejedná se proto o pouhou dokumentaci, ale o citlivě stylizované focení s cílem zachytit neopakovatelné emoce a jedinečnou atmosféru svatebního dne. Ukázky svatebních fotek najdete jak v portfoliu, tak na blogu. Fotky z fotografování celé svatby Vám rád poskytnu na vyžádání případně na osobním setkání. Pracuji jako svatební fotograf nejen v Praze a okolí, ale mohu na fotografování svatby přijet prakticky kamkoliv.


Kromě svateb mám k dispozici foto ateliér v centru Prahy, kde fotím portréty, těhotenské fotografie a miminka. Boudoir fotografie, které odvážnější nevěsty pořizují jako dárek pro ženicha, fotím v ateliéru nebo v případě skupiny v luxusních apartmánech. V případě domluvy lze fotit kdekoliv v exteriéru.

Při focení používám profesionální světelné objektivy značky Canon. Můžete mě kontaktovat mailem případně na Facebooku.

Martin